Moja odpowiedź na życie

Mam Talent, i to 5!

4 marca 2017

Odkąd tylko sięgam pamięcią zawsze miałam głębokie przekonanie i wiarę w to, że każdy przychodzi tutaj na świat z jakimś konkretnym celem (pisałam o tym tutaj). Wierzę też, że skoro Bóg zesłał nas tutaj na Ziemię z jakimś zadaniem, to musiał nas również obdarować w konkretne narzędzia, które pomogą nam ten cel zrealizować. I jak się okazało, zgodnie z Przypowieścią w Biblii, takimi narzędziami podarowanymi od Boga, są nasze Talenty!

Czym są Talenty?

Talenty są wrodzonymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania. Mówią one o tym, dlaczego odbieramy rzeczywistość w taki, a nie inny sposób i dlaczego niektórzy z nas mają predyspozycje do osiągania sukcesów w danej dziedzinie. Określają one to, w czym naturalnie jesteśmy dobrzy i to, w jakich domenach czujemy się komfortowo. Nie mówią one co powinniśmy robić, ale o tym jak coś robimy: jak budujemy relacje z innymi, jak wpływamy na innych, jak wykonujemy zadania i jak podejmujemy decyzję. Pracując z talentami można odkryć drzemiący w nas potencjał, czyli to do czego zostaliśmy stworzeni.

Jak odkryć swoje talenty?

Swoje talenty z zakresu inteligencji emocjonalnej, można zbadać metodą Clifton StrengthsFinder, opracowaną z Instytutem Gallupa. Badanie składa się z ok 180 pytań i pomaga zdefiniować 5 dominujących talentów, czyli takich, które mają największy wpływ na nasze zachowania i osiągnięcia. W wyniku badania otrzymujemy TOP5 i spersonalizowany raport, opisujący szczegółowo nasze talenty. Raport pomaga w zrozumieniu tego, jak one działają i jak wyróżniają nas na tle innych osób.

O czym mówią moje TOP5?

  1. Relator / Bliskość – mam niewielkie grono znajomych, ale takich z którymi tworzę głębokie i trwałe relacje, potrzebuję otaczać się bliskimi mi ludźmi i zupełnie nie mam potrzeby poznawania nowych osób.
  2. Maximizer /Maksymalista – ciężko jest mnie zadowolić, ponieważ zawsze uważam, że można zrobić coś lepiej, intuicyjnie wybieram wszystko co najlepsze i chcę przebywać wśród najlepszych, nie lubię zadowalać się „byle czym”.
  3. Intellection / Intelekt – lubię myśleć, rozkminiać rzeczywistość, poświęcać czas na rozważania tego, co się stało, jak to się stało, jak do tego doszło (często w kwestiach mało praktycznych), długo zastanawiam się nad podjęciem decyzji.
  4. Responsibility / Odpowiedzialność – potrafię dotrzymać słowa i realizować zaplanowane obowiązki, czerpię ogromną satysfakcję z wykonania jakiegoś zadania, zawsze byłam dobrym pracownikiem, dla swoich pracodawców.
  5. Positivity / Optymizm – jestem pełna nadziei i wiary, jeżeli jestem do czegoś przekonana z wielkim entuzjazmem potrafię zarazić tym innych, mam wielkie marzenia i zawsze skupiam się na możliwościach i pozytywnych stronach każdej sytuacji.

Co daje odkrycie swoich talentów?

Kiedy poznałam moje talenty, kiedy się w nie wczytałam i je zrozumiałam, zaczęłam zauważać ich działanie w moim życiu. Było to dla mnie coś niesamowitego, oczyszczającego i uzdrawiającego. Dzięki nim zrozumiałam, że mam prawo myśleć, czuć i zachowywać się w taki, a nie innym sposób. Nie musiałam już udawać kogoś innego, aby „dopasować” się do pozostałych. Uwolniłam się od ciągłego oceniania samej siebie, ponieważ miałam na papierze dowód na to, że właśnie w taki, a nie innym sposób mogę odbierać rzeczywistość, że mogę być tym, kim jestem.

Dzięki pracy z talentami (ja korzystałam z pomocy Trenera Mocnych Stron) i koncentrowaniu się na tym w czym naprawdę jestem dobra, odzyskałam wewnętrzną pewność siebie. Wykorzystując wszystkie moje talenty określiłam moją misję życiową i odnalazłam drogę do wewnętrznego spełniania.

Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Was do odszukania Waszej drogi do szczęścia i odkrycia tego, do czego zostaliście stworzeni <3

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply